top of page

Germanicia Antik Kenti

Kent merkezinde Kahramanmaraş olarak adlandırılan bölgede kaçak kazı sonucu ortaya çıkarılan Geç Roma dönemine ait mozaiklerde  o dönemdeki günlük yaşamdan kesitler tasvirlenmiştir. Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edilen ve mozaikcilerin işçilik kalitesi açısından emsallerine göre daha ayrıcalıklı hale gelen bu bölge çok yakında ziyareye  açıklarak bir açıkhava müzesine dönüşecektir


Medusa nın Hayat Hikayesi

Medusa hayata çok güzel bir kız olarak başladığında, Athena onu çok kıskanmıştı. Poseidon'un Medusa'nın güzelliğinden başı öylesine dönmüştü ki, ona Athena'nın tapınaklarından birinde sahip oldu. Bu Athena için son derece aşağılayıcı bir davranıştı, o da Medusa'yı bir Gorgon yaparak cezalandırdı. Medusa, bir insan olarak doğduğu için ölümlüydü. 


Bu cezayla yetinmeyen Athena, daha sonra,Perseus'a onu yakalayıp öldürmesi için yardım etti. Perseus, Medusa'nın başını kestiğinde, Poseidon'dan olan çocukları Pegasus ve Chrysaor dışarı fırladı. Kan damlaları Libya çöllerinde birer yılana dönüştüler. Daha sonraları bu yılanlardan biri Mopsus'u öldürmüştür. 

Perseus Medusa'nın kestiği kafasını alıp gittikten sonra, Athena olay yerine geldi. Medusa'dan geriye ne kaldıysa inceledi. Derisini yüzüp Aegis'in markası yaptı. İki damla kanını da Kral Erichthonius'a biri hastalıklara deva, diğeri öldürücü bir zehir olarak hediye etti.

Please reload

bottom of page